Сайт новостей настоящего одессита
Новости

«Міст між минулим i сьогоденням»: що приховує історія незвичайного музею АТ «Одесагаз»

Незвичайний музей розташований на четвертому поверсі будівлі AT

«Одесагаз». Це музей, в якому відбувається дивовижне поєднання історії Одеси з історією зародження, історією перших кроків, історією розвитку та історією газової промисловості Чорноморського регіону i ïi завтрашнього дня. Кожен крок у музеї, кожен експонат — це місток між минулим i майбутнім.

Два числа на центральній панелі в музеї — 1866 i 1964 — це дві віхи в газовому літописі Одеси. Перший — це рік завершення основного обсягу робіт з будівництва газової станції, прокладання вуличних газових мереж та встановлення ліхтарів

Друга цифра — 1964 рік — в Одесу прийшов природний газ. А найперше синє світло Шебелинського родовища запалили 26 лютого 1964 року в будинку №58 на Люстдорфській дорозі. А 25 березня 1964 року печі в котлах газового заводу були погашені.

Нагадаємо, що після підбиття підсумків міжнародного тендеру на вуличне освітлення міста 7 квітня 1864 року був підписаний контракт між Одеською міською думою i громадянином Баварії Августом Райдінгером на будівництво в Одесі газового заводу. в якому було відкрито газовий завод. Завод виробляв штучний газ, який був сумішшю водню, метану та чадного газу.

46

48

Щодня завод видобував 8 тисяч кубометрів газу. Цього обсягу вистачило для того, щоб ліхтарники щовечора запалювали безліч вогнів на вулицях Одеси.

Перші газові лампи запалили в Одесі 1 листопада 1850 року. Тоді ïx встановили в кількості 24 штук i вони висвітлювали тільки центр Одеси (частина Рішельєвської, Пушкінської, Приморського бульвару, а також перехрестя вулиці Катерининської з вулицями Ланжеронівською i Дерибасівською). У 1866 році в Одесі налічувалося вже 1420 газових ліхтарів, а до початку XX століття ïx у місті налічувалося понад дві тисячі. А в 1868 році було створено «Одеське акціонерне товариство з газового освітлення», з яким 1 січня 1869 року міська влада підписала контракт на облаштування вуличного освітлення на 40 років.

Газові лампи — досить цікава сторінка в історії Одеси. Ïx досі можна побачити на фасадах пам’яток архітектури. В експозиції музею, на стіні, висить один з таких вуличних ліхтарів, розташований в будинку №9 по провулку Ляпунова.

Все технологічне обладнання i навіть чавунні труби для газорозподільних мереж були повністю поставлені з-за кордону іноземними фірмами, а ліхтарні стовпи були відлиті в Одесі.

Популярність газового освітлення зростала, а разом з нею i потреби нашого міста в газоподібному паливі. Незабаром для його зберігання були зведені газгольдери — так в Одесі з’явився новий тип промислових будівель.

У 1940 році Одеський газовий завод видобував з вугілля 18,5 млн кубометрів штучного газу. В першу чергу були задіяні промислові підприємства. Лише чверть всього газу йшла на утримання житлового фонду. Така пільга до Другої світової війни була доступна лише в чотирьох тисячах одеських квартир.

Найбільшими споживачами газу в Одесі були лазні — для більшості одеситів на той момент вони були єдиним місцем, де можна було нормально помитися. Найбільшою популярністю користувалися лазні №2 на Військовому узвозі та №10 на вулиці Торговій.

Тоді влада визнала, що попит на газ приблизно в 10 разів перевищував те, що міг виробляти Одеський завод. Хоча б тому, що кожна одеська сім’я мріяла про газову плиту.

47

У середині минулого століття штучний газ в Одесі різко подешевшав, але можливості його видобутку були обмежені. Інженерам доводилося постійно щось винаходити, змінюючи технології i склад суміші. Наприклад, на початку 1950-x років суміш коксового газу i летких відходів Одеського нафтопереробного заводу почали використовувати у великих масштабах.

Після цього газифікація йшла гігантськими кроками. 3 1964 по 1970 рік кількість квартир, підключених до газу, зросла з 30 до 110 тисяч. Завдяки переведенню частини виробництва i котелень на нове паливо споживання газу в Одесі зросло з 55 до 680 млн кубометрів, а до 1980 року цей показник збільшився вдвічі.

Ідея створення музею належить Ігорю Леонідовичу Учителю, голові наглядової ради ПАТ «Одесагаз»

— Експонати музею збиралися протягом тривалого часу. Були підняті документи з міського архіву. Були знайдені унікальні офіційні документи, в тому числі листування мерів Одеси з проханням про дозвіл на будівництво газового заводу. Колеги із Західної України допомагали компанії з антикварними експонатами. Щось купили, щось подарували.

До речі, рідкісних експонатів у музеї не так вже й багато. Але вони є, i в них можна простежити історію створення газової промисловості в Одесі — від газової таганки до газової плити для опалення, старих телефонів i кабелів в мідній оболонці, — зазначив Ігор Леонідович.

На сьогоднішній день Акціонерне товариство «Одесагаз» є одним з провідних промислових підприємств на півдні України. До її складу входять служби i відділи головного підприємства i 14 відділів газового господарства. Існуюча система газифікації включає 56 розподільчих станцій потужністю від 3 до 170 тисяч кубометрів на годину кожна. Загальна протяжність газопроводів становить 12 262 кілометри. На газопроводах налічується 446 газорозподільних пунктів, 1 967 пунктів шафового типу, 865 станцій катодного захисту.

Природним газом забезпечено промислові підприємства, комунальні служби та населення 14 міст, 30 селищ міського типу та 241 села Одеської області.

5050

Связанные новости

Ночью Одессу пытались атаковать 8 ракетами

diphenom111

ЗАРЯДЯТ ГАДЖЕТ, УГОСТЯТ ПИЦЦЕЙ!

diphenom111

В Одессе состоится 16-й муниципальный форум

Ludmila Bulay

Знакомьтесь: новые лица мэров городов Одесской области

Марина Жигалюк

Спортсменка из Одесской области завоевала бронзовую медаль по пляжному волейболу

diphenom111

Вице-мэр Одессы П.Вугельман: «Власть нам дается для совершения добрых дел»

Ludmila Bulay

Оставить комментарий