Сайт новостей настоящего одессита
Новости Общество

Сергій Чванкін: «Суддя повинен поводити себе культурно та порядно навіть тоді, коли на ньому немає мантії»

Про ефективність суду та його першість за межами області свідчать дані багатьох досліджень. Наприклад, Київський суд Одеси третій рік поспіль посідає третє місце у всій країні по завантаженості, а нещодавно він очолив список «Рейтингу ефективності судів Одеського регіону за 2022 рік», заснованого ГО «Спілка юристів Одеської області» та ІА «КонструктивNEWS».

Ми зустрілись з головою суду Сергієм Чванкіним та обговорили багато питань. Серед них – масштабні ініціативи зі збору коштів на ЗСУ, благодійна робота Громадського центру правосуддя та нові для Київського суду справи економічного напрямку.

— Сергію Анатолійовичу, востаннє ми з вами спілкувались ще до початку повномасштабної війни. Реалії наші змінюються і, впевнена, робота суду також закономірно трансформується. Розкажіть, що змінилось за цей рік і три місяці? Стало важче чи навпаки?

— Звичайно, війна трансформує життя і роботу кожного з нас. Київський районний суд Одеси також переніс деякі зміни. Наприклад, минулого року дві наших судді пішли у відставку, ще одна змушена була виїхати за кордон. Враховуючи постійне завантаження суду для нас це стало відчутною втратою. Не дивлячись на те, що справ стало менше, навантаження на кожного суддю не зменшилось, а, навіть, збільшилось. Якщо говорити конкретно про цифри, то у 2021 році ми мали близько 40-42 тисяч справ на рік, а у 2022 рік кількість справ впала до 32 тисяч. Наразі наш штат налічує 22 судді.

Проте я сміливо можу казати, що ми блискуче справляємось з роботою. З 32 600  справ ми маємо у залишку менше двох тисяч. Це чудовий показник, який говорить про плідну працю. Крім того, наш суд третій рік поспіль стає третім серед 503 судів України з такими ж повноваженнями. Ми підтримуємо якість навіть при надзвичайно малій кількості суддів. Ми не жаліємось, а лише сподіваємось на якнайшвидшу перемогу і відновлення довоєнної діяльності країни.

— Про вашу діяльність на перемогу України говорять не тільки в Одесі, а й за її межами. Ви докладаєте багато зусиль для допомоги нашій армії. Це була ваша ініціатива?

— З початку повномасштабного вторгнення Київський районний суд міста Одеса почав активно допомагати нашій армії шляхом щомісячних перерахувань коштів на потреби ЗСУ. Ми розуміємо, що країна знаходиться у достатньо важкому становищі і тому не можемо стояти осторонь. Хоч це у масштабах війни кошти невеликі, але навіть ці ресурси допомагають нашим військовим наближати перемогу.

Спочатку ми вирішили допомагати тільки перерахуваннями. Буквально нещодавно на частину коштів ми почали закупляти необхідний одяг, спорядження, обладнання для хлопців, що знаходяться у гарячих точках: Бахмуті, Херсоні тощо. Вже було декілька таких адресних помочей від Київського райсуду. Ми це робимо й задля того, щоб підіймати бойовий дух хлопців та показувати іншим гідний приклад. Важливо розуміти, що нас ніхто не зобов’язує до цього. Це виключно наша ініціатива і наша командна робота.

Державі зараз дуже важко, тому ми повинні підставити своє плече і продовжувати цю роботу до дня нашої перемоги.

Щомісячні відрахування судді здійснюють зі своєї заробітної плати. На потреби ЗСУ ми перерахували близько 3 мільйонів гривень. Окрім того, ми надаємо й адресну допомогу для посилення боєздатності деяких підрозділів.

340287442_244409004657199_706120161256113791_n.jpg

Суддівський колектив систематично надає  допомогу для технічного укомплектування та посилення боєздатності однієї з військових частин, яка потребує допомоги. Судді придбали та передали для наших військових акумулятори для квадрокоптерів, далекоміри, компаси, рюкзаки, польові ліжка.

Також для потреб військовослужбовців було придбано портативну зарядну станцію Anker, декілька акумуляторів для Mavic, Starlink , беспроводну IP-камеру та інше необхідне обладнання.

340652204_3539258556396167_5940561671986358316_n.jpg

— Окрім допомоги військовим, величезна робота проводиться з громадськістю. Мова йде про Громадський центр правосуддя, який було створено для надання послуг у правовій сфері на безоплатній основі. Як працює центр сьогодні?

— Громадському центру правосуддя, який було створено на базі Асоціації слідчих суддів, цієї осені виповниться 5 років. У ньому працюють експерти у різних галузях: колишні судді, діючі адвокати, наукові працівники, модератори, психологи, нотаріуси тощо. Декілька разів на тиждень вони ведуть прийом громадян і надають правову безкоштовну допомогу жителям Одеси та області. Але оскільки наразі у місті багато внутрішніх переселенців, допомога надається абсолютно усім бажаючим.

Останнім часом наші фахівці часто проводять виїзні прийоми у населенні пункти області. Працівники центру були у Крижанівці, Чорноморську, зараз у плані відвідати Овідіополь. Жителі міст та сіл розуміють, що до них приїхав спеціаліст і буде надавати допомогу якісно і, головне, безкоштовно. Хочеться, щоб більше людей дізнавалось про наш центр, тому ми продовжимо налагоджувати зв’язки у всіх куточках нашого регіону і, можливо, за його межами.

Зазначу, що Громадський центр правосуддя існує за допомоги Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Воно надало колосальну допомогу у відкритті цього проєкту, його реалізації. Зараз ми працюємо над вдосконаленням центру. Реалії такі, що нашій молоді через неповноцінну роботу навчальних закладів бракує уваги та простору для якоїсь діяльності. Саме тому ми думаємо про відкриття на базі Громадського центру правосуддя курсів іноземних мов, комп’ютерних технологій, вивчення сфери права тощо. Увагу молоді треба переключити на щось, що їй буде потрібно у майбутньому, бо саме вона – наше майбутнє. Не дивлячись на війну, ми рухаємось вперед!

— Повертаючись до роботи безпосередньо суду. Така велика кількість справ, що надходить до вас, спричинена й тим, що на базі Київського суду зареєстровані такі правоохоронні органи як Головне управління поліції в Одеській області, Державне бюро розслідувань і новостворений орган Бюро економічної безпеки. Якщо про перші два ми знаємо давно і їх діяльність вже зрозуміла, то про БЕБ майже нічого не відомо. Що ви можете сказати про їх діяльність?

— Бюро економічної безпеки було зареєстровано в Одеській області у липні минулого року. Цей орган займається економічними злочинами, що відбуваються на території всієї Одеської області. Практично немає питань у сфері економіки, якими БЕБ не займався б. Це найрізноманітніші напрямки: приватні чи державні, питання тендерів, акцизів та бюджетів тощо. Я вважаю, що цьому органу треба дати трошки часу, аби вони стали ефективною структурою.

Сьогодні до них є довіра, бо зарекомендувала себе служба досить результативно. Детективи щоденно звертаються до нашого суду для дозволу на отримання різних клопотань для оглядів, обшуків, тимчасового доступу, арешту майна. Цими питаннями займаються безпосередньо слідчі судді, що працюють при Київському районному суді.

— Останнім часом країною йде хвиля масових викриттів корупційних злочинів, зокрема, у судочинстві. Як ви ставитесь до останніх подій та як, на ваш погляд, це впливає на думку громадськості?

— На мою думку, недовіру до судів у суспільства штучно виробили політики. Вони, на жаль, люблять навішувати ярлики. Наші показники – це найперше та найважливіше свідчення того, що ми працюємо швидко і ефективно.

Стосовно останніх подій, звичайно, це не додає вагомості та позитивного іміджу українському судочинству. Ми сподіваємось на об’єктивне розслідування і я впевнений, що розслідування покаже, хто винен і як це сталося.

Я притримуюся думки, що суддя повинен бути зразком для інших і не тільки у стінах суду, а й за його територією, за межами свого кабінету. Суддя повинен вести себе культурно та порядно навіть у час, коли на ньому немає мантії. Ми маємо боротися за те, щоб судді були зразковими представниками судової системи.

Связанные новости

В Одесской области прокурора посадили в тюрьму за получения взятки

Команда Приморської районної організації ВО «Батьківщина» передала гуманітарну допомогу одній з лікарень на Одещині

Одесситы возложили цветы к памятнику Неизвестному матросу на Аллее Славы (фото)

Ludmila Bulay

Аферистка под видом проверки счетчика обворовала одесситку

Ludmila Bulay

В Одессе домушник-рецидивист 11 раз нарушил дисциплину и увеличил себе срок

Ludmila Bulay

Одесская полиция рассказала свою версию предыстории с девушкой, которую мог избить сотрудник ТЦК

diphenom111

Оставить комментарий