Сайт новостей настоящего одессита
Новости

Олексію Чебикіну виповнилося 75 років

У ці дні свій ювілей відмічає визнаний учений, наш Учитель – доктор психологічних наук, професор, академік  НАПН України, Заслужений діяч науки і техніки України Олексій Чебикін.  Його науковий шлях розпочався відразу після успішного закінчення нашого університету, в якому він був залишений на викладацьку роботу. Впродовж всього життя Олексій Якович системно навчався, стажувався, вивчав досвід багатьох провідних університетів, наукових установ Європи, США й Азії та пройшов шлях від асистента, завідувача кафедри, директора ПНЦ АПН України, директора Одеського регіонального інституту державного управління НАДУ при президентові України до ректора  Університету Ушинського.

Будучи талановитим ученим, Олексій Якович суттєво збагатив історичну спадщину та витоки розвитку психологічної науки і педагогічної освіти в Південному регіоні країни. Створив відому наукову  психологічну школу, в межах якої досліджувалися найактуальніші феномени психологічної науки.Під його керівництвом розкрито концептуальні основи пізнання: особливостей емоційного розвитку сучасних дітей; емоційної стійкості, емоційної регуляції пізнавальної діяльності, емоційної зрілості,  ризику, обману, емоційно-вольового потенціалу, емоційного інтелекту, атрактивності, емоційно-комунікативних особливостей соціальної взаємодії,  толерантності, емпатії; стресових, післястресових та кризових станів;  емоційного здоров’я та інші. Запропонував системнодіяльнісну концепцію підготовки вчителя майбутнього.    Надзвичайно цікавими виявилися його прикладні дослідження, зокрема: система психолгічного відбору фахівців для роботи в екстремальрих умовах, особливості впливу мультиплікації, реклами, піартехнологій, різних видів кіберадикцій на емоційну сферу особистості, що розвивається та ін.

У межах наукової школи залучався та очолював виконання численних наукових та освітніх, як державних тем, так і міжнародних проектів. Олексій Якович організував проведення більше 20 наукових конференцій, симпозіумів та міжнародних конгресів. Серед останніх –  це «Революція в університетській освіті: глобалізація та індивідуалізація – погляд у майбутнє», «Місія вчителя в сучасному світі», «Глобалізаційні виклики педагогічної освіти в університетському просторі», в яких брали участь від 300 до 1400 вчених з 24 країн світу. Під його науковим керівництвом успішно здійснили науково-дослідницьку роботу  70 аспірантів та докторантів. Результати його  досліджень пройшли апробацію у 700 працях, зокрема, 30 монографіях. Впроваджені напрацювання вченого дали значний, як соціальний, так і економічний ефект в різноманітних галузях психологічної науки та практики. Він є засновником та головним редактором фахового наукового журналу «Наука і освіта» з психологічних та педагогічних наук, який був одним з перших в Україні долучений до наукометричноі бази Web of Science. Олексій Якович також вперше в Україні започаткував підготовку практичних психологів; ініціював створення в Одесі ПНЦ АПН України, Інституту психоаналізу, Центру профорієнтації учнівської молоді, експериментальних шкіл з розвиваючого навчання, Вальдорфської педагогіки, випереджального та індивідуально-орієнтованого навчання, Чорноморського ліцею з викладанням  англійською мовою та сільської гімназії в с. Нерубайське, Об’єднання інноваційних  та інформаційних технологій, де під його керівництвом було розроблено першу концепцію інформатизації освітніх закладів Одещини.

Очоливши університет, Олексій Якович провів масштабні реформи, які дозволили створити 16 спеціалізованих інтернет-класів, 35 лабораторій, 7 спеціалізованих учених рад із захисту кандидатських і докторських дисертацій, ліцей, відділ інформаційних технологій, «Міжнародний міжуніверситетський консорціум онлайн» тощо. Університет у 15 разів збільшив підготовку іноземних студентів; у 11 разів збільшив кількість студентів, які щорічно виборювали призові місця, як на вітчизняних, так і на міжнародних олімпіадах, змаганнях, виставках, конкурсах. Під його керівництвом у 10 разів розширилася міжнародна співпраця з університетами різних країн світу та у 5 разів збільшилася реалізація міжнародних проектів; розширилася кількість спеціальностей та спеціалізацій,  за якими здійснюється підготовка студентів, аспірантів та докторантів. Олексій Якович заснував в університеті потужні міжнародні освітні, науково-інформаційні та культурні центри Ізраїлю, Болгарії, Литви, Туреччини, США, Китаю, Кореї, а також відкрив аналогічний центр університету в Китаї. Китайський  Центр  (Інститут Конфуція) надав можливість майже 2,5 тис. студентам та учням Одещини опановувати китайську мову. Цей Інститут був визнаний урядом КНР лідером серед 540 університетів різних країн за прогресивну діяльність. Його функціонування дозволило майже 100 учням та студентам України щороку проходити короткострокове та довгострокове безкоштовне навчання в КНР, організовувати спільні дослідження з китайськими партнерами. За таким же зразком було започатковано процес створення корейського центру. Також було створено умови для щорічного залучення понад 30 іноземних викладачів для роботи в університеті.

Впродовж керівництва Олексія Яковича майже втричі збільшилася матеріальна база університету, при цьому здійснювалася її системна модернізація та ремонт. Було збудовано сучасну бібліотеку, створено одну з потужних психодіагностичних лабораторій для майбутніх шкільних психологів та для проведення наукових досліджень. Здійснено реконструкцію Центру соціально-психологічної, медичної допомоги воїнам та їх сім’ям.  У межах останнього забезпечено умови перепідготовки та адаптаціі до цивільного життя понад 500 воїнам, звільненим у запас та членам їх сімей.

Працюючи в університеті, Олексій Якович  вперше в Україні серед педагогічних університетів створив кафедру при загальноосвітній школі № 122 м. Одеси, зробив її експериментальною для впровадження системи розвиваючого навчання. Започаткував при університеті Інститут післядипломної освіти та сертифікації як інноваційний заклад для підвищення кваліфікації.

Університет стабільно увішов в когорту лідерів серед 26 профільних вишів України та суттєво зміцнив свої позиції в різних міжнародних рейтингах, отримав статус національного.

Олексій Чебикін вів значну організаційну роботу як віце-президент Асоціації педагогічних університетів Європи, як член Асоціації Варшавського  університету та університетів Украіни і наглядової ради  Інституту Конфуція, а також як організатор та керівник чисельних делегацій ректорів України з вивчення досвіду провідних університетів різних країн.

О. Я. Чебикін –  Почесний професор (доктор)  різних  іноземних університетів, а також Почесний президент Університету Ушинського та Почесний громадянин  Одеської області.  За суспільну та трудову діяльність Олексій Якович  неодноразово відмічався високими державними та іноземними нагородами.

Наразі, Олексій Якович як професор кафедри теорії та методики практичної психології Університету Ушинського, продовжує плідно працювати над підготовкою докторантів, аспірантів, магістрів, студентів, здійснює керівництво науковою темою кафедри, очолює спецраду з захисту докторських дисертацій та виконує обов’язки головного редактора журналу «Наука та освіта», є Президентом  Одеського товариства психологів та Асоціації Університетів Украіни, а також Членом Президії НАПН України.

Від імені учнів, колег та послідовників бажаємо Олексію Чебикіну і надалі збагачувати свої науково-педагогічні здобутки на ниві психологічної науки та освіти. Сподіваємося на подальшу плідну співпрацю та ще більше яскравих досягнень!

Журавльова Л. доктор псих. наук, професор, Поліський національний університет (Україна)

Симоненко С. доктор псих. наук, професор, Університет Ушинського

(Україна)

Biedna I. candidate  of psychological sciences, Taylor  Francis Group (USA)

Kovaliova O. candidate of psychological sciences, Search Engineering (Poland)

Связанные новости

Одесские журналисты собрали 400 000 грн для фронта

diphenom111

Одесская молодежь приняла участие в в проекте «Школа студенческого самоуправления»

Кандидата в нардепы Баранского снимут с выборов?

Для чего Кремль манипулирует «зерновым соглашением», — мнение ISW

diphenom111

Одессу посетил британский разведывательный корабль (фото)

odmedia

До 70-річчя Юрія Кузнєцова: «Будьте щасливі за найменшої можливості»

diphenom111

Оставить комментарий