Сайт новостей настоящего одессита
Новости Общество

Що у 2025-му зміниться в системі охорони здоров’я Німеччини

Ось уже рік у Німеччині діють електронні рецепти. Тепер настав час і для електронної карти пацієнта. Що зміниться?

З 15 січня у Німеччині запроваджена електронна карта пацієнта (ePA). Робота над її створенням тривала понад 20 років. Електронна карта пацієнта дає змогу в цифровому вигляді та в одному місці зберігати персональну інформацію про здоров’я людини.

Результати аналізів, висновки, довідки, виписки, історія хвороби, — тобто всі документи, що містять важливу інформацію про пацієнта і стан його здоров’я, які раніше були розкидані по різних місцях: у терапевта, дерматолога, гінеколога тощо. Тепер дані будуть зібрані в одному цифровому досьє.

Перехід на цифровий формат — добровільний

Із січня 2025 року така карта з’явиться у всіх осіб, застрахованих у Німеччині за системою обов’язкового медичного страхування (gesetzlich versichert). Одразу зазначимо, що перехід на цифровий формат — справа добровільна. Пацієнт має право відмовитися від створення ePA. В тих, хто має приватну медичну страховку (privat versichert), якщо їхня страхова компанія пропонує ePA, також є можливість завести електронну карту пацієнта.

Відмова від заведення електронної картки не має вплинути на доступ пацієнта до медичних послуг. У випадку з дітьми та підлітками — віком до 15 років — батьки або опікуни дають свою згоду або відмову на створення електронної картки.

Із середини січня 2025 року електронна картка пацієнта діє в тестовому режимі в кількох регіонах Німеччини — у Гамбурзі, в регіоні Франконія та в окремих регіонах Північного Рейну — Вестфалії. Приблизно 300 медичних закладів випробують нову модель.

Як наголошують у міністерстві охорони здоров’я Німеччини, взяти участь у тестовій фазі можуть і жителі інших регіонів. На першому етапі мають бути випробувані додаткові заходи безпеки зберігання даних, після того як у грудні 2024 року з’явилася інформація про їхній можливий витік. У планах німецького міністерства охорони здоров’я — перейти від тестового режиму до звичайного не раніше середини лютого цього року.

Фото: ROBIN UTRECHT/picture alliance

Що важливо знати про електронну карту пацієнта

На самому початку електронна карта пацієнта — порожня. Вона поповнюватиметься в міру надходження документації від лікаря або від самого пацієнта. Що докладніше і ретельніше вестиметься електронна карта пацієнта, то надійнішу інформаційну базу буде створено для надання медичного обслуговування.

Простий приклад: у разі зміни лікаря пацієнту не треба буде запитувати виписки та висновки. Уся необхідна інформація буде доступна новому фахівцеві автоматично — у цифровому досьє. При цьому пацієнт сам має право вирішувати, хто отримає доступ до його електронної картки, що здійснюється через телематичну інфраструктуру — безпечну закриту мережу. Сервери для обробки даних розташовані в Німеччині. Вони підпадають під дію європейських положень про захист даних і регулярно перевіряються.

Усі документи захищаються наскрізним шифруванням. Це означає, що тільки сам застрахований і уповноважені ним особи можуть розшифрувати повідомлення. Медичні страхові компанії не мають доступу до вмісту. В ідеалі електронна карта пацієнта має полегшувати доступ медикам до важливої інформації.

Ще один приклад: людина перебуває без свідомості, їй потрібне введення певного препарату, на який у пацієнта в минулому була алергічна реакція. Інформація про те, чи є в пацієнта алергія, має бути в цифровому досьє. Тоді й в екстрених ситуаціях вона буде доступна під час надання медичної допомоги.

Однак критики вже висловлюють свої сумніви. Одна справа, коли йдеться про візит до зубного лікаря, тоді такий запис може бути додано досить безболісно. Але що робити із записами про психосоматику, інфекції, що передаються статевим шляхом, переривання вагітності чи викидні? Чи захоче пацієнт чи пацієнтка, щоб така інформація була доступна всім?

Цифровізація німецької системи охорони здоров’я

Запровадження електронної картки пацієнта — наступний етап цифровізації системи охорони здоров’я Німеччини. Попередній відбувся 1 січня 2024 року, коли всі медичні заклади перейшли на електронні рецепти. За 2024 рік у Німеччині було виписано та використано понад 500 мільйонів електронних рецептів. Вони зберігаються на картці медичного страхування, доступні в спеціальному застосунку на смартфоні або у вигляді QR-коду.

 

 

 

 

Связанные новости

Окупанти нищать власну бойову техніку і видають її за «підбиту українську»

Спецслужбы рф создали сеть фейковых аккаунтов Сырского – ЦПД

diphenom111

Команда Олександра Хмільківського у День вишиванки привітала матусь новороджених одеситів

Юлія Тимошенко: Життя та здоров’я військових мають нарешті стати беззаперечними пріоритетами держави

diphenom111

Автопробег одесских предпринимателей против ограничений карантина: как это было (видео)

Заместитель председателя «Батьківщини» Сергей Власенко: «Порошенко боится профессиональных людей в будущей власти» (видео)

Оставить комментарий