У стінах Одеського національного університету ім. І.І.Мечникова пройшла зустріч представників Територіального управління Бюро економічної безпеки в Одеській області зі студентами економіко-правового факультету. Молодь мала змогу детальніше ознайомитися з роботою Бюро, його основними напрямками та завданнями.
Як зазначив заступник керівника підрозділу Віталій Мовчан, державний орган почав свою роботу у 2021 році, а в Одеській області – в 2022.
— На даний момент Бюро працює у восьми областях. Основними нашими завданнями є виявлення зон ризиків у сфері економіки, оцінка можливих загроз економіці держави, збирання та аналіз інформації про правопорушення, що впливають на економічну безпеку України та, власне, розслідування цих правопорушень. На сьогоднішній день у територіальному управлінні Бюро працює підрозділ детективів, декілька управлінь у різних напрямках діяльності,держслужбовці, — додав Віталій Мовчан.
Детективи БЕБ уповноважені здійснювати досудове розслідування кримінальних правопорушень щодо ухилення від сплати ПДВ та обов’язкових платежів, незаконного виготовлення та реалізації нелегально виготовлених товарів, правопорушень у бюджетній сфері тощо.
За словами Віталія Мовчана, за 2023 рік територіальне управління БЕБ в Одеській області продемонструвало гарні результати роботи: у минулому році детективи відшкодували майже 54 млн грн до держбюджету, скерували до суду більш ніж 40 кримінальних проваджень, вилучили незаконно виготовлені підакцизні товари на суму 431 млн грн.
— Щодо показників 2024 року, то теж маємо непогані результати. Станом на сьогоднішній день детективами відшкодовано до державного бюджету більш ніж 116 млн грн, а сума вилучених незаконно виготовлених підакцизних товарів вже сягнула 87 млн грн, — підкреслив Віталій Мовчан.
Представники Теруправління також поговорили зі студентами про пріоритетні напрямки, серед яких боротьба з незаконно виготовленими підакцизними товарами (сигарети та алкоголь), а також протидія незаконному використанню марок іноземних компаній (контрафактні парфуми, одяг, взуття, техніка).
Особливу увагу на заході приділили особливостям роботи аналітиків БЕБ. Аналітики у структурі мають спеціальне звання та завдання – саме вони здійснюють кримінальний аналіз для виконання завдань Бюро.
— Аналітики створюють аналітичні продукти та володіють спеціальними знаннями у сфері економіки та кримінального аналізу. Аналітичний продукт – це результат дослідження, складений у письмовій формі, з використанням інформації, що міститься у різних інформаційних системах, не лише системах Бюро, — розповів начальник Управління аналізу інформації та управління ризиками Павло Ілечко.
Павло Ілечко додав, що від початку 2024 року аналітиками ТУ БЕБ в Одеській області складено 37 аналітичних продуктів на суму понад 3 млдр грн, 32 інформаційні документи у сфері бюджету та відшкодування ПДВ, попереджено безпідставне витрачання бюджетних коштів та відшкодування ПДВ з бюджету на загальну суму понад 54,5 млн грн.
Після докладної розповіді про роботу ТУ БЕБ в Одеській області та результати його діяльності студенти мали змогу поставити питання представникам Бюро та обговорити цікаві теми.